04 Ağu Avan Proje Nedir, Ne İşe Yarar ve Örnekleri Nelerdir?

Avan Proje Nedir

Avan proje bir ön hazırlık projesidir. Bu tür proje örneklerinde projenin tüm detaylarını görebilmek mümkün değildir. Fakat işin tarafları avan proje sayesinde proje hakkında kabataslak bir öngörüde bulunabilirler. Avan proje kabataslak bir proje olduğundan dolayı yapı elemanları bu tür projelerde yer almaz. Sigma Mühendislik, Avan proje tasarımı konusunda hizmet vermektedir.

Avan Proje Nedir?

Avan proje hakkında daha fazla bilgi vermek için işin detaylarına göz atmakta yarar vardır. Avan projede yapının kolonları sütunları yani yapısal elemanları ile ilgili bilgi bulunmaz. Bunun yerine kaç kat olacağına her katta kaç daire olacağına ve dairelerin yapısına ilişkin bilgiler yer alır.

Avan Proje Ne İşe Yarar?

Avan proje nedir sorusuna daha teknik bir cevap vermek mümkündür. Avan kelime anlamı ile ön hazırlık ve yardım manasına gelir. Bu açıdan avan proje yardımcı bir projelendirme anlamına gelmektedir. Avan proje mimari ya da mekanik projeler gibi olmasa da bir ön hazırlık projesi olarak gerekli görülmektedir.

Avan Proje Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Avan proje nasıl hazırlanmalıdır detayları nelerdir sorularına teknik cevaplar verilebilir. Avan proje hazırlanırken imar planındaki ayrıntılar önem kazanır. Arsanın ölçüleri, arsanın çevresindeki yeşil alanlar ve diğer imara uygun gerekli şartlar avan projesinde belirtilmelidir. Bunun yanında var ise kullanılacak ortak alanlar da projede detaylandırılmalıdır. Avan projede aynı zamanda rüzgâr ve yönler gibi çevresel etmenler de belirtilir.

Avan Projede Olması Gerekenler

Avan projede olması gerekenler her projede aynı olmamakla birlikte belli başlı detaylar aynıdır. Klasik bir avan projede durum vaziyet planı, çatıdan kesitler ve diğer kesitler, diğer kat ve yapı planları gibi non statik elemanlar bulunmalıdır. Bunların dışında da farklı ilave özellikler de projeye dâhil edilebilir.

Avan Proje Nasıl Çizilir?

Avan proje çizilirken projenin detayları ortaya konulmalıdır. Planların yönü pafta üzerinde aynı olmalıdır. Ölçeklendirme yaparken asansör, merdiven, rampa, istinat gibi yapı elemanları da yer almalıdır. Her mahallin metrekaresi belirtilmelidir. Bloklar belirtilirken A blok, B blok şeklinde ortaya konulmalıdır. Avan proje nasıl çizilir sorusuna ölçek çizimlerini de dâhil edebiliriz.

Avan Proje Örnekleri

Değişik yapı elemanları için avan proje örnekleri bulunmaktadır. Örneğin asansör için asansör avan örnekleri bulunabildiği gibi, tüm binayı temsil eden proje örneklerine de ulaşabilmek mümkündür. Avan proje örneklerine bakıldığında tek bir yapı elemanının projelendirildiği örneklerin yanı sıra çevre binalar ile resmedilen örneklere de rastlanmaktadır.

Sigma mühendislik avan proje hazırlama ve diğer mühendislik hizmetleri ile size yardımcı olmaktadır. Sigma mühendislik ile avan projelendirme detayları hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz. Siz de avan projeler nasıl yapılır sorusuna tatmin edici bir cevap arıyor iseniz, Sigma mühendislikten yardım alabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar
Multidisipliner Tasarım Anlayışı Günlük yaşantımızda farkında olmadan yaptığımız çoğu seçimi tetikleyen şey; sahip olduğu tasarımdır. Mutfağımıza hangi yemek masasının alınacağından ö...
Odunpazarı Modern Müzesi Çağdaş Mimarisiyle Odunpazarı Modern Müzesi Bir şehrin turistik değeri bünyesinde yer alan tarihi yapılar, müzeler gibi unsurlarından anlaşılır. Bu n...
Sanayi Yapıları ve Sigma Sigma olarak 30 yılı aşkın güçlü ve köklü deneyimimizle kuruluşumuzdan itibaren sanayi yapısı projelendirme ve proje yönetimi alanlarında hizmet verme...
Edirne AVM Bugün Hizmete Açıldı Statik projesi Sigma Mühendislik tarafından yapılan Edirne Avm, Edirne’nin en büyük alışveriş merkezi olarak kabul ediliyor. Edirne’nin tam merkezinde...
Henüz Yorum Yok

YORUM YAZ