BETONARME PROJE NEDİR?

BETONARME PROJE NEDİR?

Binanın taşıyıcı sistemlerinin betonarme, yığma ya da çelik olmasına göre, tüm kat planlarının, iskele sisteminin kesitleri ve detaylarını kapsayan planlama ve hesap işlemlerine Statik Proje denir. Betonarme, beton ve çeliğin bir arada kullanılmasıyla güçlendirilen ve üretilen yapının genel adıdır. Günümüzde en çok kullanılan taşıyıcılardan biridir ve her yapıda betonarme örneklerini görmek mümkündür.
Çelik yangına ve aşınmaya karşı yeterince dayanıklı olmadığı için beton içerisinde kullanılarak korunur. Beton ise çekme gerilimi ve enerji emme kapasitesi bakımından yetersizdir. Beton ile çelik bir araya geldiğinde basınca ve çekme gerilimine karşı direnci artar. Aynı zamanda ısıyı az iletmesinde ötürü yangına karşı dayanıklı bir yapı malzemesi haline gelir. Böylece beton ve çelik birbirlerinin eksik özelliklerini tamamlayarak dayanıklı yapıların inşa edilmesinde önemli bir eleman haline gelir.
Betonarme yapımında öncelikle ahşap veya çelik gibi form verilebilen malzemelerle biçim oluşturulur. Hazırlanan kalıbın içine yapılan hesaplamalar sonucunda çıkan oran ve biçimde demir çubuklar yerleştirilir daha sonra istenilen özellikte olan akışkan beton dökülür. Betonun kalıbın içine düzgün yerleşmesi için vibrasyon, şişleme gibi yöntemler kullanılır. Ortalama 28 günün sonunda beton kendini taşıyacak ölçüde katılaşır ve taşsı bir sertliğe dönüşür. Yapılan kalıplar söküldüğünde kuvvetli bir taşıyıcı eleman haline gelir. Böylelikle kolon, kiriş, döşeme, perde gibi yapının önemli bölümleri güvenle oluşturulur.
Betonarme projelerinde yapının alabileceği yükler, rijit, ekonomik ve dayanıklılık göz önünde tutularak hesaplanır. Betonarme kullanılan kolon, kiriş, döşeme gibi yapı elemanları basınç, çekme, burulma gibi yüklemelere maruz kalır. Bu yüklemeler genel olarak basınç ve çekme şeklindedir.
BETONARMENİN AVANTAJLARI
• Yangın sırasında koruyucu kalkan görevi üstlenirler. Aynı zamanda ağır hava koşullarına dayanıklıdırlar.
• Betonarme yapılar ucuz ve ekonomiktir. Uzun yıllar kullanım avantajına sahiptirler.
• Uygulaması hızlı ve kolaydır.
• Aşınmaya karşı dayanıklıdır.
• Bileşenleri sayesinde elektriği iletmez.
• Haşere, böcek vb. barındırmaz.

BETONARMENİN DEZAVANTAJLARI
• Betonarme yapılar ağırdırlar.
• Geri dönüşümü, tekrar kullanılması zordur.
• Betonarme yapılarda ses yalıtımı yapılmazsa ses geçişi olur.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.