20 Ara Elektrik Projeleri Nedir? Örnek Elektrik Projeleri

Elektrik Projesi Nedir

Elektrik Projeleri

Bir yapının elektrik alt yapısı ile ilgili iş ve işlemlerin yerine getirilmesi için elektrik projeleri yapılır. Bir binanın mekanik statik ve mimari projelerinin yanı sıra elektrik projeleri de gereklidir. Elektrik projeleri ruhsat ve uygulama projeleri olarak ikiye ayrılır. Ruhsat projeleri belediyeden ruhsat alabilmek için çizilmesi gereken projelerdir. Uygulama projeleri ise projenin elektrik alt yapısının eksiksiz olarak yerine getirilmesi için uygulanan projelerdir. Sigma mühendislik gerek ruhsat projelerinde gerekse de uygulama projelerinde hizmet vermektedir.

Elektrik Projesi Nedir?

Elektrik projesi nedir sorusuna binanın gerekli ve taahhütle belirlenmiş elektrik alt yapısının gerçekleştirilmesi cevabı verilebilir. Elektrik tesisatı projeleri aydınlatmadan, trafoya, orta gerilim şebekesinden prizlerin planlanmasına, yangın ihbar sistemlerinden güvenlik sistemlerine, bilgisayar alt yapısından veri alt yapısına geniş bir ölçekte yapılan projelendirme işlemlerini kapsamaktadır.

Elektrik tesisat projeleri konutlarda, iş yerlerinde, endüstriyel işletmelerde ve birçok binada gereklidir.

Elektrik Projesi Çizimi Nasıl Yapılır?

Eskiden elektrik projeleri kağıt ve kalem yardımı ile çizilmekteydi. Günümüzde ise elektrik projeleri çeşitli çizim programları yardımı ile hazırlanmaktadır. Elektrik proje örnekleri incelendiğinde birçoğunun bir program yardımı ile gerçekleştirildiği görülmektedir.

Bir binanın mimari projesi onaylandıktan sonra Elektrik mühendislerine kayıtlı bir elektrik mühendisine gönderilir.  Elektrik mühendisi ile yapılan anlaşmaya bağlı olarak projenin ruhsat projesi mi yoksa uygulama projesi mi olduğuna karar verilir. Verilen karara uygun olarak elektrik mühendisi gerekirse yerinde keşif yaparak işi tamamlar.

Elektrik mühendisinin çıkardığı projeye bağlı olarak gerekli ölçümlendirmeler yapılarak ve gerekli malzemeler alınarak projenin maliyeti belirlenir ve uygulama aşamasına geçilir. Eğer belediyeden ruhsat için izin alınmamış ise belediyeden gerekli izinler alınır. Elektrik mühendisleri proje çizimleri için Autocad benzeri programları kullanır. Elektrik proje çizimleri nasıl yapılır sorusunun cevabı bu şekildedir.

Elektrik Proje Örnekleri

Elle çizim pek yapılmadığından dolayı çeşitli bilgisayar projeleri ile hazırlanmış özellikle autocad programı ile hazırlanmış elektrik proje örneklerine internet ortamında ulaşmak mümkündür. Bu konuda elektrik mühendislerinden yardım alınabildiği gibi gerektiğinde çeşitli firmalardan da hizmet alınabilmektedir. Elektrik projesi firmaları gerek ruhsata yönelik elektrik projelerinde gerekse de uygulamaya yönelik projelerde yardımcı olmaktadır.

Sigma Mühendislik İstanbul Elektrik projesi firmaları arasında öne çıkan önemli bir firmadır. Mühendislik alanında ve tasarım alanında yıllardır hizmet veren Sigma mühendislik ile projelerinizi emin ellere teslim edebilirsiniz.  Sigma mühendislik bünyesindeki uzman personel ile size en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar
Yapı Bilgi Modellemesi BİM ile Verimlilik Nasıl Ar... Yapı Bilgi Modellemesi (BİM) ve Verimlilik Model temelli yaklaşım, projelerden sağlanan verimliliği ve kazanımları artırıyor. Bu yaklaşımlardan olan ...
Multidisipliner Tasarım Anlayışı MULTİDİSİPLİNER TASARIM NEDİR? Günlük yaşantımızda farkında olmadan yaptığımız çoğu seçimi tetikleyen şey; sahip olduğu tasarımdır. Mutfağımıza h...
Sigma Mühendislik’ten VK108’e Güçlendi... 1970’li yıllardan bugüne Türk mimarisinin önemli simgesel yapılarından biri olan VK108, Bilgili tecrübesi ve Sigma iş birliği ile restore edildi. VK1...
Deprem Performans Analizi ve Güçlendirme Projeleri... Türkiye, jeolojik konumu nedeniyle dünyada deprem tehlikesi en yüksek ülkelerden birisidir. Ülkemizin deprem kuşağında bulunması nedeniyle de yapıları...
Henüz Yorum Yok

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.